Archiwum grudzień 2011


gru 04 2011 oczyszczanie wody
Komentarze: 0

Zła jakość wody a szczególnie jej korozyjność powoduje bardzo dużo zanieczyszczeń mechanicznych w postaci rdzy. Częste awarie, remonty sieci wodociągowej mogą być przyczyną znajdowania się w wodzie piasku, szlamu itp. Koniecznością jest więc oczyszczanie wody we własnym zakresie. Poniżej przedstawiamy proces technologiczny domowej stacji uzdatniania wody pitnej.


PROCES TECHNOLOGICZNY UZDATNIANIA WODY.


filtracja mechaniczna o dokładności 5 mikronów, filtracja na złożu węgla aktywnego - usunięcie związków chloru i chloropochodnych, zmiękczanie - częściowe usunięcie twardości wody- regeneracja złoża roztworem soli dezynfekcja promieniami UV system odwróconej osmozy - krystalicznie czysta woda do celów spożywczych


Działanie domowej stacji uzdatniania wody polega na całodobowej pracy w postaci filtracji oraz okresowym płukaniu i regeneracji złoża. Wszystkie procesy uzdatniania wody odbywają się automatycznie (bezobsługowo) i wymagają jedynie okresowych przeglądów serwisowych (co 6 miesięcy).

Filtracja mechaniczna z wykorzystaniem wkładów filtracyjnych o bardzo dużej wydajności zapewniających dokładność filtracji rzędu 5 mikronów (wymiana wkładu co 6 miesięcy).

Do usunięcia chloru i związków pochodnych proponujemy filtr węglowy. Złoże filtra węglowego wymieniane jest okresowo co 2 lata. Płukanie złoża odbywa się w sposób automatyczny dzięki zastosowaniu głowicy sterującej .

Trzecim stopniem domowej stacji uzdatniania wody jest zmiękczanie, która polega na usuwaniu twardości wody. Twarda woda jest zjawiskiem dość częstym występującym w przyrodzie. Twardość w wodzie pitnej jest określana normami PZH i przekroczenie jej wartości może powodować szkody zarówno w zdrowiu człowieka jak i w jego najbliższym otoczeniu. Używanie miękkiej wody wpływa korzystnie na pielęgnację włosów i skóry, podwyższa komfort kąpieli, pozwala zmniejszyć zużycie środków piorących i polepszyć jakość prania. Ponadto miękka woda pozwala na znaczne oszczędności energii, ponieważ w urządzeniach grzewczych, instalacjach C.O. i wodociągowych nie odkłada się kamień, który obniża sprawność.

Filtr zmiękczający

Cechy:

głowica z regulacją twardości wody, sterowanie pracy filtra automatyczne w wersji wolumetrycznej, 30 dm3 żywicy, pojemność złoża pomiędzy regeneracjami - 150 oF m3 dla 5 osób korzystających z urządzenia przy średnim zużyciu wody 150 litrów/dobę regenerację zmiękczacza wypada średnio co 7 dni, butla z żywicy epoksydowej wzmocnione włóknem szklanym, żywotność złoża - 15-20 lat, ilość soli potrzebna do jednej regeneracji - 3 kg, przepływ chwilowy podczas filtracji - 2,5 m3/h

Kolumna filtracyjna wyżej wymienionego filtra wykonana jest ze zbrojonej żywicy epoksydowej odpornej na korozję co gwarantuje długą i bezawaryjną eksploatację.

Zegar czasowy zamontowany w głowicy powoduje włączanie się regeneracji w godzinach nocnych (fabrycznie o godzinie 2.00 w nocy).

W procesie filtracji woda przepływa z góry na dół, a w procesie płukania złoża w kierunku odwrotnym.

Odprowadzenie wody popłucznej z filtrów za pomocą przewodu 1/2".

W celu zabezpieczenia instalacji przed rozwojem mikroorganizmów zalecane jest zastosowanie sterylizatora UV.


Do bardzo dokładnego oczyszczania wody używanej do celów spożywczych proponujemy zastosowanie filtra pracującego na zasadzie odwróconej osmozy. Usuwa on wszelkie zanieczyszczenia w postaci rozpuszczonych związków chemicznych ze skutecznością 95%.

Filtr montowany jest pod zlewem. Woda po przefiltrowaniu magazynowana jest w stalowym zbiorniku o pojemności 10 litrów i pobierana poprzez oddzielny kranik instalowany na blacie kuchennym. Filtr ma wydajność oczyszczania wody - 90 dm3/dobę.

Stopnie filtracji:

1. Filtr o gęstości 5 mikronów z polipropylenu.

2. Filtr z bloku węglowego o zwiększonej wydajności 

3. Membrana TFC o wydajności 140 litrów na dobę.

4. Filtr końcowy ze złożem dolomitowym dodającym minerały.

5. Pompka permeatu zmniejszająca o 80% zużycie wody płuczącej membranę w porównaniu do standardowych systemów odwróconej osmozy.

W skład kompletu wchodzi niklowany kranik, zbiornik ciśnieniowy o pojemności 10 litrów, kompletny zestaw podłączeniowy do instalacji wodnej i kanalizacji.